26 września 2024 roku w Katowicach odbyło się szkolenie organizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości dotyczące walidacji usług rozwojowych. W spotkaniu wzięli udział:
- Przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Instytutu Badań Edukacyjnych
- Przedstawiciele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP)
- Przedstawiciele Instytucji Zarządzających woj. śląskiego, opolskiego, łódzkiego, małopolskiego, dolnośląskiego oraz Operatorów PSF
Podczas spotkania omówiono m.in. aspekty walidacji usług rozwojowych i zapisów w Karcie Usługi (efekty uczenia się, kryteria weryfikacji i metody walidacji), a także podkreślono, że walidacja jest integralną częścią usługi rozwojowej.
Zachęcamy do zapoznania się z prezentacjami ze spotkania:
Walidacja w podmiotowych systemach finansowania, Prezentacja MFiPR
Walidacja w Karcie Usługi: efekty uczenia się, kryteria weryfikacji i metody walidacji
Tak, przy czym należy za każdym razem przed objęciem wsparciem w projekcie Uczestnika spoza obszaru realizacji projektu weryfikować, czy nie zostaje naruszony zapis Standardu, tzn. Uczestnicy spoza obszaru realizacji stanowią do 20% Uczestników projektu objętych wsparciem w projekcie.
Zgodnie z zapisami Formularza zgłoszeniowego należy uzasadnić usługi rozwojowe w kontekście zielonej transformacji i zielonych miejsc pracy. Niniejsze uzasadnienie ma na celu potwierdzenie spełnienia zapisów Standardu - Usługi rozwojowe muszą być ukierunkowane na rozwój w zakresie zielonych umiejętności lub zielonych miejsc pracy oraz podnoszenia i zmiany kwalifikacji pracowników, w tym w związku z rozwojem rynku modernizacji energetycznej, gospodarki obiegu zamkniętego i technologii cyfrowych – że niniejszy warunek jest spełniony, a usługa kwalifikowalna.
Proszę o wskazanie konkretnej (numer) usługi rozwojowej, aby możliwe było przeanalizowanie sytuacji przed wydaniem stanowiska w tym zakresie.
Usługi doradcze (doradztwo biznesowe) dostępne w BUR są wsparciem dla przedsiębiorstwa jako instytucji, w związku z tym nie prowadzą do uzyskania kompetencji/kwalifikacji.
Ze strony naboru w ramach, którego realizowany jest projekt nie ma limitu, mogą to jednak regulować informacje dotyczące danej usługi doradczej zawarte w BUR.
Usługi doradcze dostępne w BUR są wsparciem dla przedsiębiorstwa jako instytucji, dlatego limit wynosi 10 tys. zł na przedsiębiorstwo.
Usługi rozwojowe, które będą dofinansowane w ramach projektu mają zmierzać do rozwoju „zielonych kompetencji”, a więc takich, które związane są z ochroną środowiska, dbałością o kwestie środowiskowe itp. lub „zielonych miejsc pracy”, a więc takich, które te kwestie środowiskowe wspierają.
Zgodnie Regulaminem rekrutacji i udziału w projekcie:
Zielone umiejętności - to wiedza, umiejętności i kompetencje społeczne, ale także wartości potrzebne do życia, pracy i działania w zasobooszczędnej i zrównoważonej gospodarce i społeczeństwie.
Zielona umiejętność to zarówno:
- umiejętności zawodowe, w tym techniczne – wymagane do przyjęcia lub wdrożenia standardów, procesów, usług, produktów i technologii w celu ochrony środowiska i jego ekosystemów, różnorodności biologicznej oraz do zmniejszenia zużycia energii i zasobów; mogą być one specyficzne dla danego zawodu, branży lub regionu, mogą mieć także charakter międzysektorowy;
jak i
- umiejętności przekrojowe, powiązane ze zrównoważonym myśleniem i działaniem, wspierającym realizację celów zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych (https://www.un.org.pl), istotne z punktu widzenia pracy (niezależenie od sektora gospodarki czy zawodu) i życia społecznego, zgodnie z Europejską ramą kompetencji w zakresie zrównoważonego rozwoju (https://publications.jrc.ec.europa.eu/repository/ handle/JRC128040).
Zielone miejsca pracy - to te miejsca pracy, które przyczyniają się do zachowania lub przywrócenia stanu środowiska, niezależnie od tego czy występują w tradycyjnych czy nowych rozwijających się „zielonych” sektorach. Stanowiska te obejmują miejsca pracy, które pomagają zmniejszyć zużycie energii i surowców, dekarbonizują gospodarkę, chronią oraz przywracają ekosystemy i różnorodność biologiczną, a także minimalizują produkcję odpadów i zanieczyszczeń (def. Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO) ).
Kwestia czy dana usługa wpisuje się w zakres projektu uzależniona jest od tego:
- czy jest to „zielona kompetencja” i wówczas weryfikujemy zapisy Karty BUR oraz weryfikujemy uzasadnienie przedsiębiorstwa w tej kwestii znajdujące się w Formularzu zgłoszeniowym przedsiębiorstwa lub
- czy jest to „zielone miejsce pracy” i wówczas analizujemy uzasadnienie przedsiębiorstwa w Formularzu zgłoszeniowym przedsiębiorstwa w zakresie miejsca pracy, które jest sprawowane przez pracownika, którego przedsiębiorstwo chce skierować na szkolenie.
Dla przykładu możemy mieć szkolenie, które wprost wpisuje się w projekt, bo jest „zielone” np. szkolenia związane z OZE, polityką zero waste w firmie itp. , ale możemy mieć np. kurs koparko – ładowarki, czyli usługę, która nie jest „zielona”, ale pracownik potrzebuje tego kursu, ponieważ jest lub będzie miał za zadanie przygotowanie wykopów pod domy pasywne, fotowoltaikę itp.
Przedsiębiorstwo będzie mogło skorzystać z refundacji maksymalnie 80% kosztów usługi rozwojowej. Poniżej wypis z Regulaminu dot. tej kwestii
Par. 7. Wysokość (poziom) wsparcia udzielanego w ramach Projektu - wartość dofinansowania
Podstawowa wartość dofinansowania usług rozwojowych (np. usługi doradczej lub szkoleniowej rozumianej jako jedna zamknięta forma wsparcia) wynosi nie mniej niż 50%. Istnieje możliwość zwiększenia poziomu dofinansowania o niżej wskazany poziom, gdy przedsiębiorstwo spełnia co najmniej jedno z następujących kryteriów:
- o 30%, wówczas wartość dofinansowania usług rozwojowych będzie wynosić 80%, gdy:
- Przedsiębiorstwo prowadzi działalność przyczyniającą się do rozwoju inteligentnych specjalizacji województwa wskazanych w Dolnośląskiej Strategii Innowacji 2030, znajdującej się pod adresem: https://umwd.dolnyslask.pl/fileadmin/user_upload/Gospodarka/Aktualnosci/Dzial_Innow acji/DolnoslaskaStrategiaInnowacji2030przyj_przezZWDdn05_01_2021.pdf – dofinansowanie 80% dotyczy wszystkich usług rozwojowych realizowanych przez Przedsiębiorstwo w ramach projektu,
- usługa rozwojowa kończy się nabyciem i/lub potwierdzeniem kwalifikacji zarejestrowanych w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji lub znajdujących się w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji - dofinansowanie 80% dotyczy tylko tych usług rozwojowych, które spełniają powyższy warunek,
- o 25%, wówczas wartość dofinansowania usług rozwojowych będzie wynosić 75%, gdy Przedsiębiorstwo uczestniczące w projekcie jest mikro lub małym przedsiębiorstwem - dofinansowanie 75% dotyczy wszystkich usług rozwojowych realizowanych przez Przedsiębiorstwo w ramach projektu,
- o 20%, wówczas wartość dofinansowania usług rozwojowych będzie wynosić 70%, gdy:
- usługa rozwojowa będzie skierowana do osoby z niepełnosprawnościami - dofinansowanie 70% dotyczy tylko pracowników Przedsiębiorstwa posiadających orzeczoną niepełnosprawność, którzy uczestniczą w usługach rozwojowych,
- do udziału w usługach rozwojowych Przedsiębiorstwo skieruje pracowników powyżej 50 roku życia oraz/lub pracowników o niskich kwalifikacjach pod warunkiem, że co najmniej 50% uczestników skierowanych przez Przedsiębiorstwo do projektu stanowili będą pracownicy powyżej 50 roku życia oraz/lub pracownicy o niskich kwalifikacjach - dofinansowanie 70% dotyczy w takiej sytuacji wszystkich pracowników Przedsiębiorstwa uczestniczących w usługach rozwojowych,
- o 10%, wówczas wartość dofinansowania usług rozwojowych będzie wynosić 60%, gdy:
- usługa rozwojowa kończy się nabyciem i/lub potwierdzeniem kwalifikacji w zawodach zdefiniowanych jako zawody deficytowe w Barometrze Zawodów dla województwa dolnośląskiego, dostępnym na stronie: https://barometrzawodow.pl/#dolnoslaskie - dofinansowanie 60% dotyczy tylko tych usług rozwojowych, które spełniają powyższy warunek,
- Przedsiębiorstwo jest zarejestrowane na terenie miast średnich: Bielawa, Dzierżoniów, Kłodzko, Nowa Ruda, Świdnica, Świebodzice, Wałbrzych, Ząbkowice Śląskie - dofinansowanie 60% dotyczy wszystkich usług rozwojowych realizowanych przez Przedsiębiorstwo w ramach projektu.
Jeżeli spełniony jest więcej niż jeden z powyżej wymienionych warunków dofinansowanie jest przyznawane na podstawie warunku mającego najwyższy odsetek dofinansowania.
Koszt usługi rozwojowej w stosunku do którego obliczane jest dofinansowanie nie może uwzględniać podatku od towarów i usług (VAT). Oznacza to, że wielkość dofinansowania przekazywanego przedsiębiorcy jest obliczana na podstawie wartości netto
W naszym projekcie zaliczek nie przewidujemy, natomiast jest możliwość rozliczania się po zaliczeniu semestru pod warunkiem ustanowienia prze przedsiębiorstwo weksla In blanco. Poniżej zapis z Regulaminu rekrutacji i udziału w projekcie odnoszące się do ww. kwestii:
Par. 15. System refundacji cząstkowej.
- W przypadku długich form wsparcia (np. dwuletnie studia podyplomowe) istnieje możliwość refundacji cząstkowych, przy zobowiązaniu usługobiorcy do zwrotu dofinansowania w przypadku nieukończenia usługi przez przedsiębiorcę/pracownika. Refundacja cząstkowa może być realizowana nie częściej niż co 6 miesięcy (raz na semestr)
- W celu zabezpieczenia wypłaconej dotacji przed ukończeniem usługi rozwojowej, Przedsiębiorca zobowiązany jest do wniesienia zabezpieczenia tj.:
- weksel własny in blanco Przedsiębiorcy,
- Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 § 1 pkt 5 kodeksu postępowania cywilnego
- Wszelkie koszty ustanowienia zabezpieczeń ponosi Przedsiębiorca
- Po ustanowieniu zabezpieczeń i w terminie 14 dni kalendarzowych od dnia akceptacji przedłożonych dokumentów do rozliczenia wskazanych w § 13 ust. 3, Operator jest zobowiązany wypłacić refundację cząstkową na konto bankowe Przedsiębiorcy, wskazane w Formularzu Zgłoszeniowym.
- W razie braku ustanowienia jakiegokolwiek z zabezpieczeń Operator może w drodze jednostronnego oświadczenia woli odstąpić od umowy
- W przypadku nieukończenia usługi rozwojowej przez przedsiębiorcę/pracownika lub nierozliczenia usługi rozwojowej po jej zakończeniu, Operator żąda zwrotu zrefundowanych kosztów usług rozwojowych wraz z odsetkami z tytułu opóźnienia liczonymi jak dla zaległości podatkowych od dnia wypłaty
- Do zwrotu dofinansowania Przedsiębiorca zobowiązany jest w terminie 14 dni kalendarzowych od doręczenia wezwania do zapłaty na rachunek bankowy Operatora podany w wezwaniu
- Jeżeli przedsiębiorca nie dokona zwrotu dofinasowania wraz z należnymi odsetkami w wyznaczonym terminie Operator ma prawo wypełnić weksel, opatrzyć go datą płatności i przystąpić do jego realizacji do sumy odpowiadającej zaległemu zadłużeniu (kwocie wypłaconej refundacji wraz z odsetkami jak dla zaległości podatkowych oraz pozostałymi kosztami).
- Weksel jest płatny w miejscu oraz w dniu płatności oznaczonym przez Operatora według jego uznania
- Na pisemny Wniosek Przedsiębiorcy, po całkowitym rozliczeniu usługi, której rozliczenie następowało w systemie refundacji cząstkowej, weksel zostanie zwrócony Przedsiębiorcy. Nieodebrany weksel zostanie komisyjnie zniszczony